Cursuri

Autonomous Thinking – open training – Arad, iulie 2023

Înregistrează-te 4 iulie, 2023

Prețuri

Preț Early Bird

Până la 16 iunie 2023

390 €

Preț întreg

Până la 30 iunie 2023

450 €

Durata cursului

 • 04.07.2023; 09:00 - 17:00
 • 05.07.2023; 09:00 - 17:00
Google Calendar Apple Calendar

Locație

Acest curs se va derula in class, la sediul Ascent Group din Arad. Vezi harta

Arta gândirii pe cont propriu și a acțiunii proactive

Trăim într-o lume în care informația este omniprezentă. Ne bulversează constant, în cantități dincolo de abilitățile noastre de procesare, astfel că suntem nevoiți să dezvoltăm abilitatea de a gândi independent când evaluăm informația și când separăm ce e valoros de ce nu este valoros (sau chiar toxic).

Gândirea autonomă este un mix de gândire critică și gândire creativă. Cu toate acestea, adeseori alunecăm în capcana de a crede că doar în artă creativitatea se poate manifesta cu adevărat. Sau credem că doar acele persoane intens analitice pot fi buni gânditori critici.

De fapt, ambele abordări cognitive pot fi dezvoltate, iar ele sunt baza unui nou mindset: Gândirea Autonomă, iar această “abilitate a viitorului” ne poate ajuta să rezolvăm probleme în moduri mai eficiente.

Cui se adresează?

Cursul se adresează organizațiilor și persoanelor interesate să dezvolte o gândire autonomă, respectiv abilitatea de a-și depăși bias-urile și prezumțiile, de a lua informații din surse verificate.

Obiectivele cursului

 • Dezvoltarea abilității de a gândi autonom
 • Înțelegerea ambelor procese și metode de gândire: creativă (inovatoare) și critică (analitică)
 • Conștientizarea importanței autonomiei și a unei structuri de răspundere în cadrul organizației

Module

 • Lumea se schimbă / Care vor fi principalele noastre provocări în viitor?
 • Ce este gândirea autonomă și de ce este importantă pentru noi?
 • Cât de bine înțelegem lumea din jurul nostru? Factfulness Reality Check
 • Componente Autonomous Thinking: Gândirea Critică și Gândirea Creativă
 • Principalele provocări în Gândirea Autonomă
 • Teoria filtrului: fapte și presupuneri
 • Principalele tipuri de bias-uri
 • Cum gândim pentru noi înșine și provocăm presupunerile?
 • Cum funcționează atenția?
 • Instrumente pentru dezvoltarea gândirii critice: Starbursting
 • Provocarea regulilor și Dilema Morală – activități
 • Cum ne plasăm în funcție de diferite convingeri. Modelul celor 6 Pălării Gânditoare
 • Ce sunt Creativitatea și Inovarea?
 • De ce este Creativitatea importantă?
 • Cine poate fi creativ și cum ajungem acolo?
 • Cele 9 reguli ale Leadershipului Creativ
 • Cum să folosim Trendurile pentru stimularea creativității?
 • The Future Skills Game
 • Construirea încrederii în sine și a eficienței personale
 • Cum transferăm gândirea autonomă către echipele noastre?
 • De la gândire autonomă la acțiune autonomă
 • Cum construim practici și ritualuri de zi cu zi pentru echipele noastre?

Modul de lucru

Toate modulele de training ale Ascent Group implică metoda “learning by doing” și conțin numeroase aplicații practice, teste, jocuri și role-play-uri. Astfel, trainingul va asigura o permanentă interactivitate între participanți, respectiv implicarea continuă a acestora în procesul de învățare. Ponderea activităților practice în conținutul cursului este de aproximativ 70%.

Pe parcursul trainingului participanţii vor avea permanent ocazia să exerseze elemente relative temelor din agendă respectiv să simuleze procese aferente topicurilor abordate.

Toate studiile de caz și exercițiile reflectă situații din realitate și oferă participanților oportunitatea să exerseze noi abilități cu aplicabilitate în practica de zi cu zi.

Despre trainer

Adela Cristea Adela Cristea este managing partner al Ascent Group și totodată fondatorul grupului de firme. Experienţa Adelei este acumulată timp de peste douăzeci de ani, în special în domeniul manageriale şi cel al resurselor umane, în cadrul unor companii multinaţionale ca Unilever sau International Resources, precum şi din poziţia de consultant, în cadrul Archimedes Consulting Group şi Ascent Group sau lector universitar.

În toți acești ani, Adela s-a implicat în numeroase proiecte de start-up de business, restructurări de întreprinderi, medieri de conflicte de muncă şi training, pentru companii multinaţionale şi locale din domenii diverse de activitate, atât în România cât şi în străinătate. Din 2017 Adela este și co-fondator al Design Thinkers Academy Eastern Europe, contribuind la dezvoltarea companiei într-un număr de peste 20 de țări din Europa de Est, Balcani și Asia Centrală.

Informații adiționale

Acest curs se va derula in class, la sediul Ascent Group din Arad. Înainte de debutul cursului, fiecare participant va primi un e-mail introductiv, cu informații utile și detalii logistice. Cursul va fi susținut în limba română.

Tariful include:

 • participarea la cele 2 zile de training (16 ore)
 • livrarea programului de un senior trainer al Ascent Group
 • costul licențelor de training și pregătirea activităților
 • toate materialele necesare pentru training și diploma de absolvire a cursului
 • masa de prânz și coffee-breaks în ambele zile de curs

Tariful menţionat nu include TVA.

Organizaţiile care înscriu mai mulţi participanţi beneficiază de un discount de:

 • 5% din tarif pentru cel de-al doilea participant
 • 10% din tarif pentru cel de-al treilea participant înscris.

Pentru companiile care sunt deja clienți Ascent Group aplicăm un extra discount de 10%.

Participanții înscriși până la 16 iunie beneficiază de early bird discount de 10%.

Contactați-ne pentru mai multe informații.

Pentru mai multe informații:

Andra Mocanu